تبلیغات
WWW.ABI-NEWS.COM - فتح‌ا...زاده: مظلومی هم نتیجه نگیرد، عوضش می‌كنم
شنبه 1389/05/2

فتح‌ا...زاده: مظلومی هم نتیجه نگیرد، عوضش می‌كنم

• نوشته شده توسط: سجاد م

علی فتح‌ا...زاده با حضور در خبرگزاری محبوب واعظ (ایسنا) از سیر تا پیاز اتفاقات دو ماه گذشته را مرور كرد و از اهداف آینده‌اش حرف زد. البته بخش‌هایی از این گفت‌وگو هم تكراری بود اما به هرحال فتح‌ا...زاده باز هم حرف‌های تازه‌ای برای گفتن داشت كه خلاصه آنها را می‌خوانید. به نظر می‌رسد با ادامه این روند حاجی استقلالی‌ها به زودی حد نصاب تازه‌ای در حجم و تعداد مصاحبه در یك دوره زمانی كوتاه از خود به جای می‌گذارد. امیدواریم نتایج استقلال در لیگ دهم همچنان این مدیر اهل خوی را پاسخگو نگه دارد و حاجی همین قدر در رسانه‌ها آفتابی شود. علی فتح‌ا...زاده با حضور در خبرگزاری محبوب واعظ (ایسنا) از سیر تا پیاز اتفاقات دو ماه گذشته را مرور كرد و از اهداف آینده‌اش حرف زد. البته بخش‌هایی از این گفت‌وگو هم تكراری بود اما به هرحال فتح‌ا...زاده باز هم حرف‌های تازه‌ای برای گفتن داشت كه خلاصه آنها را می‌خوانید. به نظر می‌رسد با ادامه این روند حاجی استقلالی‌ها به زودی حد نصاب تازه‌ای در حجم و تعداد مصاحبه در یك دوره زمانی كوتاه از خود به جای می‌گذارد. امیدواریم نتایج استقلال در لیگ دهم همچنان این مدیر اهل خوی را پاسخگو نگه دارد و حاجی همین قدر در رسانه‌ها آفتابی شود.

تیم خوب ؛ تضمین موفقیت
ما تیم خوبی بستیم اما این به معنای تضمین موفقیت ما در لیگ امسال نیست. صرف داشتن بازیكنان توانمند نمی‌تواند برای استقلال قهرمانی بیاورد. موفقیت این تیم در گرو زمان است. شاید تا نیم فصل رقابت‌های امسال بتوانیم به هارمونی تاكتیكی و هماهنگی بیشتری میان بازیكنان برسیم و بتوانیم نیم فصل دوم را با قدرت‌تر سپری كنیم. ضمن اینكه می‌توانیم در لیگ یازدهم از اصلی‌ترین مدعیان قهرمانی باشیم.

از مظلومی قهرمانی نمی‌خواهم!
به هیچ وجه از این مربی قهرمانی در لیگ امسال را با تیم استقلال نمی‌خواهم. او و سایر مربیان و بازیكنان به همراه بنده و دیگر مسوولان باشگاه تمام تلاش‌مان را برای موفقیت استقلال در لیگ دهم به كار می‌بندیم اما انتظارات باید واقع‌بینانه باشد. مظلومی در حال حاضر با توجه به شرایط بهترین گزینه سرمربیگری استقلال بود و هست. او شجاعت زیادی از خود نشان داد كه وقتی استقلال تنها پنج بازیكن داشت، آمد و هدایت این تیم را بر عهده گرفت. انتظار ما از مظلومی تنها كسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا از رقابت‌های امسال است. هدف‌گذاری استقلال در لیگ دهم قهرمانی نیست اما باید در رده‌های بالایی جدول قرار بگیریم ضمن اینكه این هدف هم به معنای چشم‌پوشی از فتح لیگ نیست.

منفعت‌طلبان حاشیه‌سازی می‌كنند
هیچ كس به اندازه من آرامش را برای استقلال دوست ندارد اما متاسفانه حاشیه‌هایی كه برای استقلال به وجود می‌آورند نشات گرفته از یك پروسه است. سوال من اینجاست كه آیا این تیم در شرایط فعلی و بخصوص زمانی كه تغییرات عمده‌ای در آن به وجود آمد، از طرف بزرگانش احتیاج به حمایت نداشت؟ یا اینكه دعوا و شایعه‌سازی‌ها باید در این مقطع مطرح می‌شد؟ بعضی افراد حتی اگر تسویه‌ حساب‌های شخصی هم با مسوولان فعلی استقلال داشتند، اگر به استقلال و موفقیت آن علاقه‌مند بودند باید صبر می‌كردند تا از مقطع كنونی گذر كنیم اما متاسفانه یك سری از افراد كه منافع‌شان از استقلال قطع شد به همراه دوستان‌شان اقدام به حاشیه‌سازی علیه استقلال كردند. مطمئن هستم این وضعیت تمام شدنی هم نیست. یك اپوزیسیونی وجود دارد كه این جریانات را اداره می‌كند و ما نیز باید این حاشیه‌ها را مدیریت كنیم.

قلعه‌نویی، قلعه‌نویی سال گذشته نخواهد بود
ما هیچ مشكلی با هیچ تیم و شخص خاصی نداریم. در عین رقابت با همه رفیق هستیم. استقلال بزرگتر از این حرف‌ها و حاشیه‌هاست و ما نیز از حاشیه‌ها گریزانیم. امیر قلعه‌نویی موضع‌گیری سال گذشته را در قبال استقلال نخواهد داشت. سال پیش هر دو طرف موضع هجومی نسبت به هم داشتند. اما امسال نه قلعه‌نویی نسبت به ما دیدگاه بدی دارد و نه ما نسبت به او. اصلا مشكلی در این بین وجود ندارد و ما هم همواره به تیم خودمان توجه داریم.

دوساله بستیم تا مطمئن شود
از زمانی كه دوباره در استقلال مشغول به كار شدم، قلعه‌نویی و مظلومی را به عنوان كاندیدای سرمربیگری این تیم انتخاب كردم. با هر دو این مربیان صحبت‌هایی را انجام دادم. قلعه‌نویی گفت كه به اصفهانی‌ها قول داده‌ام و سر حرفم باقی خواهم ماند و به همین دلیل نمی‌توانم به استقلال بیایم. ما هم در نهایت با مظلومی به توافق رسیدیم. همچنین برای آنكه شائبه‌ای به وجود نیاید كه ما امسال را با مظلومی سپری كرده و قلعه‌نویی را به عنوان سرمربی فصل آینده استقلال انتخاب می‌كنیم، با پرویز مظلومی قرارداد دو ساله‌ بستیم تا ثابت كنیم این مربی از انتخاب‌های با فكر و خوب ماست.

هر وقت سرمربی را عوض كردم استقلال قهرمان شد
در طول مدتی كه مدیریت استقلال را طی سالیان گذشته بر عهده داشتم، تنها دو مرتبه در طول فصل دست به تغییر سرمربی تیم زدم كه پس از هر دو مرتبه استقلال قهرمان آن سال شد. دو فصل با ناصر حجازی كار كردم و پورحیدری هم تقریبا یك و نیم فصل را با ما بود. اگر احساس كنیم تیم قدرتمندی داریم اما نتایج آن در شان بزرگی استقلال نیست و اوضاع می‌تواند بهتر شود، چرا تغییراتی را انجام ندهیم؟ دفاع از سرمربی تیم زمانی لازم است كه توانایی‌های تیم بالا برده شود و در نتایج هم محسوس باشد. چرا وقتی یك مربی در نیمه دوم مسابقه‌ای دست به تعویض می‌زند و تیمش برنده می‌شود همه او را تحسین می‌كنند و می‌گویند چه تعویض خوبی داشت و آن وقت این شرایط را برای یك مدیر تایید نمی‌كنند؟ من دست به تغییر زدم و آن تغییر مثبت بود.

سومی؛ كارنامه‌ای خوب برای مرفاوی نه استقلال
مرفاوی مربی خوبی است. او در دومین سال سرمربیگری‌اش تیم بزرگی چون استقلال را سوم كرد. معتقدم این نتیجه برای این مربی كارنامه‌ خوبی به شمار می‌آید و او را به یكی از مربیان صلاحیت‌دار شاغل در لیگ برتر ایران تبدیل كرده است. او اگر امسال در مس نتایج خوبی كسب كند، می‌تواند در سال‌های آینده از گزینه‌های سرمربیگری استقلال حتی در دوره مدیریت بنده باشد، اما استقلال فصل گذشته آن قدر تیم خوبی بود كه همه از آن توقع قهرمانی داشتند. آن تیم پتانسیل زیادی داشت و می‌توانست هر دو جام را فتح كند. در راه موفقیت یك تیم نباید لجبازی كرد. كما اینكه دیدید مدیریت فصل پیش باشگاه استقلال به محض اینكه این تیم به رده چهارمی جدول آمد، ناچار شد مرتضی محصص و مجید نامجو مطلق را به كادر فنی تیم اضافه كند. از زمان حضور این افراد در كادر فنی استقلال از هشت مسابقه، هفت بازی را برد. این نتایج پیام روشن و شفافی دارد. اینجاست كه بنده اگر بودم سعی می‌كردم به فكر بهتر شدن نتایج تیم باشم.

امسال تغییر، بی‌تغییر؛ مگر...
امسال تعویض در پست سرمربیگری استقلال نخواهیم داشت. چرا كه از این مربی بهتر برای هدایت استقلال نداریم. البته این تصمیم را الان بنده به تنهایی می‌گیرم مگر آنكه با تشكیل هیات مدیره باشگاه و به وجود آمدن شرایط نامساعدی برای استقلال در لیگ، روند كار تغییر كند. اگر شرایط ما آنقدر سخت شود كه استقلال در حال سقوط به لیگ دسته یك باشد، نمی‌توان به صراحت بر حمایت از سرمربی تیم تاكید كرد. اوضاع به گونه‌ای است كه آدم می‌ترسد. وقتی آینده كاری خودم در یك باشگاه مشخص نیست، چطور قاطعانه از عدم تغییر سرمربی صحبت كنم؟

سازمان تربیت بدنی فقط پیشنهاد داد
من شاید توصیه‌ها را گوش دهم اما كار خودم را انجام می‌دهم. اگر در دوره‌ای یك مربی برای ما خوب كار كند از او حمایت كرده و خواهم كرد. در انتخاب سرمربی این فصل تیم استقلال سعیدلو هم از امیر قلعه‌نویی و هم پرویز مظلومی به عنوان مربیان خوب و توانمند یاد كرد اما گفت كه براساس سیاست و برنامه‌های كاری خودتان، مربی را انتخاب كرده و تیم را آماده مسابقات كنید.

شباهت آهن‌فروش و مدیریت در استقلال!
فتح‌ا...‌زاده ادامه داد: كار ما مانند صنف آهن‌فروشان و برخی صنوف كه باید روزانه قیمت آهن بپرسند و بعد كارشان را انجام دهند، شده است. ما باید هر روز از اینكه همچنان مدیر باشگاه هستیم، مطمئن شویم و بعد امور را اداره كنیم. متاسفانه چنین شرایطی معمولا باعث می‌شود تا مدیران بیشتر به سمت انجام امور روزمره‌ تیمشان بپردازند. اما با این تفاصیل بنده در هیات‌مدیره قبلی باشگاه استقلال و زمانی كه ناصر حجازی سرمربی تیم ما بود، تا آخرین لحظه از وی حمایت كردم ولی رای من تنها یكی از پنج نظر هیات مدیره آن زمان بود.

بدهی مدیریت سابق: 3 میلیارد و 400 میلیون تومان
زمانی كه در دوره قبلی بنده مدیرعامل باشگاه استقلال بودم و جای خودم را به واعظ‌آشتیانی دادم، باشگاه استقلال حدود سه میلیارد تومان بدهی انباشته از قبل داشت و البته یك میلیارد و 600 میلیون تومان از پول بازیكنانی كه در آن فصل با ما قرارداد داشتند را پرداخت كرده بودم و این در حالی بود كه تنها پنج هفته از مسابقه‌های لیگ می‌گذشت. این اوضاع مالی در آن زمان ما را در مجموعه استقلال بی‌حساب كرده بود. اما اكنون كه دوباره باشگاه را تحویل گرفتم بدهی‌ها به شش میلیارد تومان رسیده است كه سه میلیارد تومان آن مربوط به همان بدهی انباشته شده است و سه میلیارد و 400 میلیون تومان هم بدهی‌های فصل پیش. بدین ترتیب كه ما مبلغ دو میلیارد و 700 میلیون تومان را به بازیكنان فصل گذشته تیم بدهكاریم. 500 میلیون تومان را بابت مالیات قراردادهای آنها بدهكاریم و حدود 200 میلیون تومان هم به هتل‌ها، امور بیمه و مسایل متفرقه كه مربوط به سال گذشته است باید بپردازیم. حتی واعظ‌آشتیانی هم این بدهی‌ها را قبول دارد اما معتقد است كه این بدهی‌ها برای سازمان تربیت بدنی است.

شجاع بودم و پذیرفتم
به هر حال ما پیشنهاد 50 ـ50 سازمان تربیت بدنی درباره‌ هزینه‌های امسال استقلال را پذیرفتیم. من می‌دانستم كه سازمان در مقطع كنونی پولی ندارد به ما بدهد و در عین حال استقلال هم از كورس رقابت با دیگر تیم‌ها در فصل نقل و انتقالات عقب خواهد ماند. لذا شجاعت به خرج دادم و مسوولیت را پذیرفتم. تامین 50 درصد از هزینه‌های باشگاه منوط به توانایی‌هایم خواهد بود. برآوردم از هزینه‌های امسال حدود 10 میلیارد تومان است كه باید پنج میلیارد آن را خودم تامین كنم. حساب و كتاب‌هایی برای درآمدزایی باشگاه انجام دادیم كه ان‌شاءا... به نتیجه خواهد رسید اما در غیر این صورت بنده متعهد شدم كه آن را پرداخت كنم.

انتظار هواداران واقع‌بینانه است
هواداران استقلال بسیار فهیم هستند. وقتی می‌بینند در این شرایط كسی جرات می‌كند و مسوولیت تیم‌شان را برعهده می‌گیرد برای كارش ارزش قایل هستند. آنها می‌دانند كار ما چقدر سخت است. معتقدم ما هم اعتبارمان را از هواداران می‌گیریم. زمانی كه استقلال سیزدهم لیگ شد، هیچ توهینی علیه ما در سكوهای استادیوم آزادی رخ نداد چرا كه آنها درك می‌كردند ما چه وضعیتی داشتیم. آنها می‌دیدند كه ما برای موفقیت تیم از هیچ تلاشی دریغ نمی‌كنیم. آنها آن زمان چیزی نگفتند اما همان تیم قهرمان جام حذفی شد. آن قهرمانی برای ما ارزش چند جانبه داشت. اول آنكه یكی از دو جام فوتبال كشور را كسب كردیم، دوم آنكه همه دیدند آن تیم سیزدهم لیگ چه شایستگی‌هایی داشت و توانست قهرمان جام حذفی شود. همچنین آن زمان ایران دو سهمیه در لیگ قهرمانان آسیا داشت كه با آن موفقیت توانستیم سهمیه را به دست آوریم. شاید قهرمانی در جام حذفی با تیم آن زمان فراتر از انتظار هواداران بود اما این هواداران حق داشتند كه از تیم فصل گذشته قهرمانی بخواهند چرا كه كیفیت آن برای همگان روشن بود.

فتح‌ا...‌زاده و بازهم كمپ استقلال
ما به طور شبانه‌روزی برای آماده كردن تیم استقلال تلاش كردیم و برنامه‌های اردوها و تمرینات هم با نظر كادر فنی بوده است تا بتوانیم از مدت زمان باقی مانده بهترین استفاده را ببریم. ممكن است برخی انتقاد كنند و برخی هم از اقدام من در رسیدگی به محل احداث كمپ باشگاه استقلال تعریف كنند. به جرات می‌توانم بگویم این تعداد جلساتی كه ما در 25 روز گذشته برای آماده‌سازی كمپ باشگاه استقلال برگزار كردیم، در یك و نیم سال گذشته برگزار نشده است. ما جلسات مختلفی را در این راستا داشتیم و كار پیشرفت خوبی داشته است. با احداث كانكسی در آن زمین كه طی روزهای آینده اتفاق می‌افتد، كار ما سرعت بیشتری پیدا خواهد كرد و خودم در آن جا مستقر خواهم شد و به سرعت كار ساخت را پیگیری می‌كنیم. آن زمین از اموال باشگاه استقلال است و اگر بتوانم آن را احیا كنم سرمایه‌ای بیش از 100 میلیارد تومان را به دارایی‌های باشگاه افزوده‌ام كه این با توجه به میزان هزینه‌های باشگاه طی سال‌های آینده می‌تواند رقم تعیین كننده‌ای باشد.

رسیدگی به تخلفات باید برعهده باشگاه‌ها باشد نه فدراسیون
من نمی‌دانم این اسم منشور چه اسمی است كه گذاشته‌اند؟ قوانین حرفه‌ای درباره‌ نظارت و كنترل مسایل اخلاقی و رفتاری در همه جای دنیا وجود دارد اما این وظیفه بیشتر به عهده باشگاه‌هاست و تنها زمانی احساس كنند باشگاهی نمی‌تواند از عهده‌ چنین وظیفه‌ای برآید و به نوعی مشكلات و مسایل مختلف را نادیده می‌گیرد، تذكراتی را به آن باشگاه ارایه می‌كنند و پس از آن در صورت عدم توجه باشگاه و شخص خاطی، با هر دو آنها برخوردهایی را كرده و محرومیت‌هایی در نظر می‌گیرند. این قوانین همه جا هست و ما باید روی آن كار كنیم تا تیم‌هایمان آن را اجرا كنند. این موضوع باید با جلسات مختلف میان مدیران عامل حل شده و به صورت برنامه‌ای سازمان‌دهی شده در تیم‌ها اجرا شود و فدراسیون تنها كار نظارتی را در این زمینه بر عهده داشته باشد.
موضع من در قبال این بحث همین است. طرح‌هایی را در این زمینه دارم و جلساتی را هم خواهیم داشت. كارهایی را انجام دادیم و انجام خواهیم داد كه پیش‌بینی می‌كنم كار در همین مسیری كه توضیح دادم به سرانجام برسد.

رفتم و طرح‌ها روی زمین ماند
حضور در اجلاس AFC برای استقلال بسیار مهم است. ما باید هوشیار باشیم و از فوتبال ایران در آن جلسات دفاع كنیم چرا كه امتیازات تیم‌های ایرانی نسبت به سال پیش به تایید نمایندگان AFC بیشتر شده است. یك سری طرح‌هایی هم داریم كه فكر می‌كنم می‌تواند به درد فوتبال آسیا بخورد. در مقطعی كه مسوولیتی در باشگاه استقلال نداشتم، آن طرح‌ها زمین ماند اما اكنون آنها را در اجلاس جدید بیان می‌كنم.

تغییرات در راستای تغییر اهرم‌های مدیریتی كشور است
به دلیل آنكه اهرم‌های مدیریتی كشور زیاد تغییر می‌كنند، خواسته یا ناخواسته در بحث مدیریت مجموعه‌های پایین‌تر و به تبع آن باشگاه‌ها هم تغییراتی به وجود می‌آید. فدراسیون آلمان كه بیش از 100 سال قدمت دارد، تنها پنج، شش تغییر را در راس كادر مدیریتی‌اش داشته اما ما در طی 30 سال اخیر 27 یا 28 مدیر را در فدراسیون عوض كردیم. این دیدگاه آماتوری است. باید سمت و سوی باشگاه‌ها به سمت خصوصی شدن بروند. این موارد همیشه مطرح بوده و تا زمانی كه اوضاع چنین باشد، تغییرات در باشگاه‌ها اجتناب‌ناپذیر است. ما هم به این وضع عادت كردیم.

خصوصی‌ نشدن باشگاه‌ها و ممانعت بدنه میانی دولت
علت آن ممانعت بدنه میانی دولتی است. پرونده استقلال و پرسپولیس در اختیار سازمان خصوصی‌سازی قرار دارد. ما جلسه خوبی هم با كردزنگنه داشتیم و سعیدلو هم دستور خصوصی شدن هرچه زودتر این باشگاه‌ها را داده است. ما هم تلاش می‌كنیم این كار انجام شود.

بدون داشتن اهرم‌ سیاسی آدم در ضعف قرار می‌گیرد!
خودم را وارد مسایل سیاسی صرف نمی‌كنم، چرا كه دیدگاهم ورزشی است. من اكنون كه به استقلال آمدم وقتم را به صورت شبانه‌روزی برای آماده‌سازی زمین كمپ باشگاه گذاشتم؛ شاید عده‌ای بگویند كه الان وقت این كارها نیست اما من دلسوزم و می‌خواهم به این مجموعه خدمتی كرده باشم. وقتی دیدگاه ورزشی داشته باشم نتیجه‌اش اقدام‌هایی می‌شود كه الان مشغول انجام آن هستم. من می‌توانم سیاسی باشم اما تاكنون نخواستم. هرچند معتقدم آدم بدون داشتن اهرم سیاسی، در ضعف قرار می‌گیرد. كم‌كم باید به یكی از شهرستان‌ها بروم و از طریق كاندیداتوری در آنجا وارد سیاست هم بشوم (باخنده).

نظرات() 

خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا

http://ketocharge.org/
شنبه 1398/05/12 19:51
Greetings from Idaho! I'm bored to death at work so I decided to check
out your site on my iphone during lunch break.
I love the info you provide here and can't wait to take a look when I get home.
I'm shocked at how fast your blog loaded on my mobile ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing site!
https://www.goodreads.com/user/edit_fav_genres?return_url=%2Ftopic%2Fshow%2F19885985-introduction-to-bitcoins
شنبه 1398/05/12 13:00
Whoah this blog is great i like reading your posts.
Stay up the great work! You already know, many individuals are
searching round for this info, you can help them greatly.
Neptune Enhance Reviews
سه شنبه 1398/05/8 13:14
An impressive share! I have just forwarded this onto
a friend who had been doing a little research
on this. And he actually ordered me dinner simply because
I stumbled upon it for him... lol. So let me reword this....
Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this issue here on your site.
https://www.instapaper.com/read/1204744349
چهارشنبه 1398/04/26 10:05
Some really nice and utilitarian info on this web site, also I believe the style and design contains wonderful features.
http://bilde33kappel.uniterre.com/880430/How+to+Locate+The+Best+Online+Marijuana+Seedbank.html
سه شنبه 1398/04/25 14:34
Admiring the hard work you put into your blog and in depth information you offer.
It's great to come across a blog every once in a
while that isn't the same old rehashed material.
Great read! I've bookmarked your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.
https://userscloud.com/e5sblv0yf9bf
سه شنبه 1398/04/25 09:38
I am constantly thought about this, thanks for putting up.
https://speakerdeck.com/vaughn53pennington
سه شنبه 1398/04/25 09:08
Outstanding post, I believe blog owners should learn a lot from this website
its rattling user friendly. So much excellent information on here :
D.
여성알바
شنبه 1398/04/1 13:33
thanks to my father who shared with me concerning this website this website is truly amazing
75 mg viagra
یکشنبه 1398/03/19 22:25

Awesome! Its actually awesome paragraph, I have got much clear idea about from this piece of writing.
Jeffry
چهارشنبه 1397/08/2 20:22
Inspiring quest there. What happened after? Good luck!
plumbing repair
پنجشنبه 1397/07/26 17:11
I'm pretty pleased to find this page. I
need to to thank you for your time just for
this fantastic read!! I definitely enjoyed every part of
it and I have you bookmarked to check out new information on your website.
Zoe
جمعه 1397/07/20 09:30
Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some
nice methods and we are looking to exchange methods
with others, why not shoot me an e-mail if interested.
criminal justice attorney
یکشنبه 1397/07/15 05:13
Hello, I enjoy reading through your article post.
I wanted to write a little comment to support you.
criminal justice attorney
جمعه 1397/07/13 16:26
It's the best time to make some plans for the longer term and
it is time to be happy. I've read this put up and if I may just I wish to recommend you some
interesting issues or tips. Perhaps you can write next articles referring
to this article. I want to read even more things approximately it!
Rockville chiropractor
جمعه 1397/07/13 10:55
Its like you read my mind! You seem to know so much
about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you can do with a few pics to
drive the message home a little bit, but other than that, this is great blog.
A great read. I will definitely be back.
Alisa
چهارشنبه 1397/07/11 13:08
This site definitely has all the info I wanted about this subject and didn't know who to ask.
plumbing repair
سه شنبه 1397/07/10 18:22
Hi there, just wanted to tell you, I enjoyed this article.
It was inspiring. Keep on posting!
Panasonic es-Lv65-s arc5 Wet/dry shaver
سه شنبه 1397/06/27 16:20
The hairs poking through the screen protector are cut-off efficiently byy the moving blades.

We are entering the modern chronilogical age of shaving effortless and seamless with revolutionary electric shavers.
All units are most likely designed with cordless operation helping you to shave anytime.
Will
سه شنبه 1397/06/27 06:09
This was noot seen in BRCA2 mutation carriers.
Jaimie
سه شنبه 1397/06/27 01:42
I wish I might idenified about tthese carriers again then.
Robert's Blow Boy
دوشنبه 1397/06/26 19:53
I think Undercover Boss needs to be contacted!
native american lending
دوشنبه 1397/06/26 11:25
I likе this website very much, Itss a relly nice ρlace to read and get info .
"Never contend with a man who has nothing to lose." by Βaⅼtаsar Gracian.
How do you stretch your Achilles?
دوشنبه 1396/07/3 11:43
Outstanding quest there. What happened after? Thanks!
Can you stretch to get taller?
یکشنبه 1396/07/2 11:08
I read this piece of writing completely concerning the comparison of most
recent and earlier technologies, it's awesome article.
foot pain
دوشنبه 1396/06/13 14:23
With havin so much content and articles do you ever run into any issues of
plagorism or copyright infringement? My site has a lot of completely unique content I've either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it
up all over the web without my permission. Do you know any methods to
help prevent content from being stolen? I'd certainly appreciate
it.
foot pain
یکشنبه 1396/06/12 03:31
Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is important and everything.
But just imagine if you added some great images or videos to give your posts more,
"pop"! Your content is excellent but with images and clips,
this blog could certainly be one of the best in its field.
Amazing blog!
foot pain in the arch
شنبه 1396/04/17 06:15
We are a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your web site provided us with useful info to work on. You have performed a formidable
task and our entire community will probably be grateful to you.
manicure
دوشنبه 1396/01/21 19:05
WOW just what I was searching for. Came here by searching for
manicure
manicure
یکشنبه 1396/01/20 14:50
Amazing things here. I'm very happy to see your article.
Thank you so much and I'm taking a look ahead to touch you.
Will you kindly drop me a e-mail?
manicure
جمعه 1396/01/18 16:28
I absolutely love your blog and find most of your post's to be
just what I'm looking for. can you offer guest writers to write content
for yourself? I wouldn't mind creating a post or elaborating
on some of the subjects you write with regards to here.
Again, awesome web log!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30